Tomb Raider Anniversary- ovládání

by - ledna 13, 2010

Hra zachovává většinu pohybů z TRL (nových si ani nevšimnete) a navíc Vás vždy před prvním použitím upozorní 'tutoriální zpráva'. I přes to se pokusím popsat všechny možné kombinace, ale tak jak je budu uvádět v návodu. Co tedy znamená, když bude v návodu napsáno, že Lara...

  • ...doběhla
    Nejzákladnější věc, která ale těm, co hrály pouze TRI (resp. nehrály TRAoD a TRL), může činit problémy. Hra se ovládá po stylu současných her; tedy běh řídíte směrovými klávesami W,S,A,D relativně směrem ke kameře a myší otáčíte kamerou kolem hlavní aktérky Lary. Někdy může kamera sama přeskočit do jiného úhlu nebo být její pohyb omezen (většinou zdí), ale tento jev (většinou) naštěstí okamžitě nezmění smysl 'šipek' (jak tomu je např. u nové série Prince z Persie).
    Pokud tedy například skočíte podél zdi se stisknutou klávesou W (dopředu) a chytnete se na zdi hákem, můžete okamžitě klávesami W a S ovládat pohyb po zdi i přes to, že správně by to toto měly být použity klávesy A a D (doleva a doprava). Teprve pokud zastavíte, změní se smysl šipek a pro opětovné rozhoupání musíte použít A a D, zatímco klávesou S odskočíte od zdi. Pozor ale na to, že hra v tom nemá moc jasno, a v případě, kdy se houpete klávesami W a S, skok s klávesou S může mít nečekané následky (buď skok podél zdi nebo i od zdi - dle úhlu kamery).
    Na několika (velmi obtížných) místech budu pro zjednodušení a lepší pochopení přímo popisovat stisky kláves pro správné přeskákání.
    V návodu nebudu dlouze opisovat cesty chodbami (pokud v nich nic zajímavého není) a budu tedy uvádět jen "doběhla chodbou do další místnosti" nebo "Vběhla do chodby, kde sebrala náboje a lékárnu, a došla do místnosti...".
  • ...sebrala / přepnula
    Interakce se provádí klávesou E. Mezi klasické akce patří sbírání předmětů a přepínání pák. Kdykoliv je možno něco takového provést, objeví se v levém dolním rohu obrazovky značka, takže nemůžete nic přehlédnout.
    Ke sbírání nábojů (většinou nebudu v návodu pro jednoduchost uvádět přesný typ) se váže jedna věc - každého druhu nábojů můžete mít jen omezené množství. Na normální pistole máte nekonečně nábojů, žádné tedy nesbíráte. Náboje do brokovnice sbíráte po osmi a můžete jich mít jen 40, náboje do automatické pistole sbíráte po 15 a můžete jich mít max. 150 a náboje do UZI sbíráte po 25 a můžete jich mít 200. Pokud tedy máte tolik nábojů, že by další sebrané překročili limit, prostě je nemůžete sebrat. tip: pokud máte míň nábojů, než maximum, pár jich vystřílejte a budete moci sebrat nové a doplnit náboje do maxima. Více viz střelba.
  • ...odtlačila / odtáhla / shodila
    Některé předměty (dříve nazývány hromadně 'kvádry') může Lara přesouvat (výjimečně kutálet). Uchopení předmětu se provádí (také) klávesou E. Následně šipkami můžete předmět tlačit (před sebou) nebo tahat (za sebou). Také jím můžete otáček kolem jeho osy. Současnými představiteli 'kvádrů' jsou kameny, klece, bedny, sochy apod. Ve hře se ale nevyskytují tak často jako v předchozích dílech. Kvádry můžete také shazovat - jednoduše ho strčte přes okraj a on spadne dolu (pozor na to, že ho přes okraj není možno stáhnout!).
  • ...skočila / vyskočila / přeskočila
    Klávesou Mezerník (Space) provedete skok. Ten se na volném prostoru může jevit nepoužitelný a nehodný slavné Lary Croft. V okamžiku, kdy přistoupíte ke vhodnému stupínku nebo římse, Lara sebere všechny síly a vyskočí, kam je potřeba.
    Společně se šipkami skočí Lara daným směrem. Pozn.: Lara skáče vždy 'dopředu'. Nejsou již tedy možné skoky stranou a dozadu; vyjma bojového módu - viz dále. Skok s rozběhem a z místa se nerozlišuje - délku skoku určí sama hra podle situace.
  • skočila s rozběhem
    Toto většinou nebude značit to, že by se Lara musela rozběhnout - s rozběhem se dá skákat kdekoliv (a je to i lepší než skok z místa). Spíše to bude značit, že se jedná o opravdu dlouhý skok, u kterého se zaprvé musíte odrazit skutečně až na kraji plošiny a zadruhé se Laře nemusí podařit pořádně chytit, takže budete muset stisknout E pro dochycení (dle hry 'získat rovnováhu).
    Trochu jiná situace bude věty "Když se lis zavřel, skočila s rozběhem a proskočila." (nebo jiné obdoby). Zde Vám asi přijde trochu nelogické skákat do zavřené pasti - je to přesně naopak. Pokud si totiž necháte na rozběh tak 2-3 metry (neboli slovy TRI "jeden kvádr"), skokem se k lisu dostanete v okamžiku, kdy se otevře - získáte tím maximum času na proskočení (což je potřeba u některých pastí).
  • ...chytila se / získala rovnováhu
    Toto je stejný případ jako skok s rozběhem. V návodu budu předpokládat, že používáte funkci Auto-grab (máte tedy Manual grab přepnuto na Off; resp. Ruční zachycení na Vyp.). Pokud tedy výslovně uvedu, že se Lara chytila nebo získala rovnováhu, znamená to, že se Laře nejspíše nepovede pořádně se chytit a budete muset stisknout E pro dochycení. U sloupů, na které skáčete je stejná situace - Lara nedoskočí oběma nohama a proto musíte stisknout E pro získání rovnováhy.
    Budu to uvádět hlavně ze začátku, abyste si to uvědomili. V pozdějších částech hry už se tyto situace ve hře vyskytují tak často, že by to zbytečně prodlužovalo návod a předpokládám, že tou dobou na to budete pamatovat již sami. Také pamatujte na to, že pokud bude dlouho stát na sloupu, po chvíli Lara rovnováhu ztratí a musíte opět stisknout E.
    Jeden z rozdílů mezi Beta verzí a konečnou (českou) verzí je právě ve skocích - kde je uvedeno, že v Beta verzi se skok povedl normálně, v české verzi se může jednat o dlouhý skok nebo dokonce můžete skončit na nižší římse. Takové drobné rozdíly nebudu uvádět.
  • plošina, výstupek, výklenek, podesta
    Těmito (a možná i dalšími) slovy budu označovat jakoukoliv vodorovnou plochu, na které Lara může stát nebo po ní běhat. Může jít o nějaký velký předmět na zemi (plošina), koukající ze zdi (výstupek) nebo naopak zasunutý do zdi (výklenek) nebo vršek sloupu (podesta); kamenem budu myslet výstupek z podlahy (část spadlé zdi nebo sloupu apod.). Občas se ale může stát, že slova zaměním, tak na ně, prosím, neberte takový ohled jako na to, co vidíte přímo ve hře.
  • šikmina / skluzavka
    Šikmina je většinou plocha, která je tak nakloněná, že se po ní nedá běhat - pouze klouzat směrem dolu. Ta většinou slouží ke zmírnění pádu nebo pro výskok a následné chycení někde jinde. Někdy mohu použít výraz šikmina pro popsání plochy, která je sice šikmá, ale je po ní možné běhat. V tom případě bude uvedeno něco jako "vyběhla po šikmině".
    V TRA již není možné klouzat po šikminách 'pozpátku' a následně se pak chytit okraje. Lara se vždy natočí tak, že klouže čelem dolu (dopředu).
  • římsa / prasklina
    Jde o jakýkoliv otvor ve zdi, sloupu apod. Takových se Lara může chytit a ručkovat po nich. Zpravidla ale nemůže vylézt na plošinu nad ní (i když někdy může slovo římsa označovat i okraj plošiny).
    Oproti starším dílům se Lara dokáže zachytit i na římse, která není před ní, nýbrž po straně - tedy v situaci, kdy Lara skáče podél zdi, na které je příslušná římsa. Zde ale platí jedno pravidlo: Lara musí skutečně skákat buď podél zdi nebo kolmo na zeď. Když totiž skáče šikmo na zeď, často se jí nepodaří zachytit.
  • ...ručkovala / přeskočila
    Pokud Lara visí na římse, může provádět dvě akce do stran. Buď může ručkovat - tedy pohybovat se po římse směrem do strany - nebo přeskočit - to znamená, že je již na konci aktuální římsy a musí skočit na nějakou další podél zdi.
    Pro zjednodušení návodu ale nebudu uvádět všechna jednotlivá ručkování nebo přeskoky. Pokud tedy uvedu "ručkovala doprava" nebo "přeskákala doprava", může to znamenat, že střídavě ručkovala a přeskakovala po několika římsách v daném směru.
    Ručkovat se dá také za roh. Pokud tedy bude uvedeno "...doručkovala na konec...", míní se tím skutečný konec římsy nezávisle na počtu oblezených rohů. Hra již neobsahuje výšku měnící římsy, takže údaj "...ručkovala doleva nahoru..." znamená, že ručkovala doleva, vyskočila na římsu výš (viz další odstavec) a pak ručkovala dál doleva.
  • ...vyskočila výš/nahoru
    Pokud visí Lara na římse, může skokem (příp. společně se šipkou nahoru) zkusit vyskočit na výše umístěnou římsu. Pokud tam žádná není, nic se neděje a chytá se znovu té původní. V návodu nebudu uvádět každou jednotlivou římsu, takže uvedený pojem může znamenat, že vyskákala po více římsách (příp. i třeba trochu ručkovala do stran, aby mohla skákat nahoru). Hlavně při ručkování okolo sloupů může údaj "vyskákala až na vrchní římsu" zahrnovat docela zběsilé ručkování kolem sloupu a hledání další římsy... Jak jsem již uvedl výše, česká verze oproti Beta trochu upravuje délku skoků, takže tam, kde se v Beta verzi skočila na horní římsu a mohlo se rovnou ručkovat do stran, může v české verzi skočit Lara na nižší (malou) římsu a musí tedy nejprve vyskočit na tu horní. Znovu opakuji: nebudu to nutně uvádět, pokud to nějak zásadně neovlivňuje situaci.
  • ...spustila se níž/dolu
    Situace obdobná skákání nahoru. Stiskem SHIFT se Lara pustí a zkusí se chytit níže umístěné římsy. Když se jí to nepodaří, spadne dolu. Opět pojmem 'spustila se' může být myšleno, že se spustila o více než jednu římsu (zpravidla na tu nejnižší). Pokud je přímo uvedeno "spustila se až na zem", znamená to, že seskákala všechny římsy a pustila se i na nejspodnější.
    Pokud se Lara špatně chytí (visí na jedné ruce) a má se spustit na nižší, není potřeba získávat rovnováhu (mačkat E). Stačí zmáčknout SHIFT a Lara se bez problémů chytne na nižší římse.
    SHIFT pro seskočení lze také používat na lanech, tyčích a sloupech; jen to u nich konkrétně neuvádím.
  • hák (grapple)
    Lara má od TRL jednu pomůcku - grapple, neboli česky hák (v TRL to byla 'magnetická kotva') s lanem. Ten můžete střílet klávesou Q. Pokud hák vystřelíte ve skoku, a nad Larou je nějaké místo pro zachycení (nechť je nazýváno kruhem), hák se tam chytne a Lara se na něm může houpat. Pokud vidíte na zdi, sloupu, bedně nebo jiném předmětu 'zlatý kroužek', můžete na něj střelit hák. Klávesou E pak můžete za lano háku trhnout a přitáhnout tak daný předmět (např. přitáhnout bednu, strhnout sloup, vytáhnout plošinu, ...).
  • lano
    Lara dokáže používat lana visící ze stropu nebo se zachytit hákem za kruhy na stropě. Zachycení na lano je automatické, pro vystřelení háku musíte stisknout klávesu Q. Pokud se zachytí Lara hákem, bude nadále používán pojem lano - práce s ním je stejná.
    Když Lara visí na laně, stiskem klávesy E a následným stiskem W a S vyleze o něco výš nebo níž. Klávesami A a D se otáčí kolem osy lana (když nehýbáte myší, otáčí se příslušně i kamera a napovídá tak, kam přesně povede skok ;). Na laně můžete použít klávesy W a S pro rozhoupání. Poslední akcí je seskok, který provedete klávesou skoku, kdy Lara skočí směrem dopředu (ve směru houpání).
  • ...zhoupla se na laně/háku
    Znamená akci, kdy Lara skočí na lano (resp. se zachytí hákem), provede jedno zhoupnutí dopředu a zase skočí dál. Tato akce se liší od míst, kde je potřeba se zastavit a upravit výšku nebo směr houpání (příp. se více rozhoupat), v tom, že je možno ho provést mnohem rychleji (není potřeba se rozhoupávat).
  • ... přeběhla po zdi
    Akce podobná zhoupnutí s tím rozdílem, že se Lara zachytí hákem na zdi (nikoli ve stropě) a proto můžete po zdi běhat. Opět přeběhnutí značí místo, kde stačí se jen chytit hákem, doběhnout na druhou stranu a odrazit se. Pokud by bylo potřeba měnit výšku nebo pohled kamery, uvedu, že se zastavila a opět rozhoupala.
  • ... skočila podél zdi/od zdi
    Při běhu po zdi máte dvě možnosti, jak skočit dál (kromě možnosti spustit se dolu SHIFTem). Ve zvolený okamžik (zpravidla v nejvyšším bodě houpání) můžete stisknout klávesu skoku a Lara se pustí, odrazí (nebo je to obráceně?) a skočí. Tento skok ale není pevně dán a může se lišit podle natočení kamery. Proto je dobré ještě skok upřesnit stiskem klávesy. Pokud stisknete klávesu po směru zdi (zpravidla A nebo D), Lara skočí podél zdi (ve směru běhu po zdi). Pokud stisknete klávesu od zdi (tedy S při pohledu kolmo na zeď), Lara se odrazí a skočí dozadu. Tento pohyb je často používán pro skoky na sloupy a je potřeba se ho naučit!
  • ...skočila na tyč
    Tyčí je míněna vodorovná tyč trčící ze zdi (nebo napnutá mezi sloupy/zdmi). Na ní se může Lara roztočit a skočit někam dál. Šipkou nahoru (W) se Lara na tyči roztočí a může skočit dopředu. Šipkou dozadu (S) se naopak otočí - to můžete provést, buď když visí nebo i když se točí a míří nahoru (to sice vypadá, jako že je to jen efektní zbytečnost, ale jeden přeskok přes tyče - shodou okolností ten poslední ve hře - je na tom životně závislý). Šipkami do stran pak Lara ručkuje po tyči. Pozn.: pokud je kamera natočena podélně podle tyče, význam kláves se příslušně mění - to však neplatí pokud skáčete dozadu z římsy na tyč. V tom případě se dál skáče vždy s klávesou W!
  • ...skočila na sloup
    Zde je potřeba rozlišovat dva typů sloupů. První typ je klasický silný sloup (o průměru jednoho 'kvádru'), po kterém Lara může běhat nebo šplhat po římsách na něm. To ale bude většinou v návodu uvedeno jako 'prasklina/římsa na sloupu' nebo 'vršek sloupu'.
    Druhý typ je sloup, který je tak úzký, že ho Lara může obejmout. V tom případě se může na sloupu zachytit a šplhat po něm nahoru a dolu (W a S; rychleji W+E), otáčet se kolem jeho osy (A a D) a seskočit z něho směrem dozadu (klávesa skoku). Ze sloupu může Lara skákat i do stran, ale chce to cvik a není to zrovna jednoduché.
    S úzkými sloupy může Lara dělat ještě jednu věc. Pokud skočí na jejich vršek (většinou v podobě špičky), může na nich stát. To ale vyžaduje získání rovnováhy (viz výše).
  • žebříky
    Lara dokáže lézt po žebřících (buď má podobu podle starších dílů - tedy zářezy ve zdi - nebo klasický příčkový žebřík). Stačí k žebříku přistoupit nebo na něj skočit. Poté klávesami W a S lezete nahoru nebo dolu; klávesou E můžete tento pohyb urychlit. Klávesami A a D můžete z jeho okraje přeskočit stiskem skoku do strany (žebříky již neumožňují ručkování do stran). Stiskem skoku bez směrových kláves Lara skočí směrem dozadu (od žebříku).
  • chůze
    Pomalou chůzi aktivujete držením klávesy ALT a současným stiskem nějaké směrové klávesy. Akce známé z TRI - tedy dojití až k okraji srázu nebo projití bodáků - v téhle verzi nejsou potřeba (Lara sama zastaví nebo se chytne okraje) nebo nejsou možné (bodáky zraňují už při přiblížení se), takže ji využijete opravdu jen výjimečně (např. u známé Damoklovy zkoušky); resp. klidně se bez ní obejdete.
  • skrčení
    Klávesou SHIFT donutíte Laru přikrčit se k zemi (pokud stojí na zemi), čímž získáte možnost projít i místem 'se sníženým stropem' (příp. pod pastí). Pohyb opět ovládání směrovými klávesami.
  • kotoul
    Pokud stisknete klávesu skrčení (SHIFT) za běhu, Lara udělá kotoul. Ten má hned tři použití. Zaprvé tím můžete podskočit nebo rychleji proskočit některé (hlavně střílecí) pasti. Zadruhé můžete uskakovat před nepřáteli, když před nimi utíkáte. A zatřetí je to rychlejší pro prolézání nízkých prostor než pouhé skrčení a následné proplížení. Také viz Akrobatická salta.
  • plavání po hladině
    Směrovými klávesami řídíte pohyb po hladině. Když doplavete k příhodnému okraji, Lara sama z vody vyleze. Při stisku šipky plave Lara stylem prsa; pro přepnutí na kraula stiskněte klávesu E. To vydrží přibližně na 5 temp a pak musíte E stisknout znovu (pro rychlé plavání doporučuji mačkat E opakovaně).
  • plavání pod vodou
    Stiskem klávesy SHIFT se Lara začne potápět. Může se potápět buď kolmo dolu nebo šikmo při stisku směrové klávesy. Po dosažení požadované hloubky probíhá plavání stejně jako po hladině (vč. urychlení klávesou E; nelze plavat dozadu klávesou S). Pro vynoření na hladinu podržte klávesu Mezerník (Space).
    Plavání se může někomu zdát obtížné hlavně proto, že směr i hloubku musíte ovládat jednou rukou (na rozdíl od TRI) a nemůžete změnu hloubky řídit pohledem kamery. Na druhou stranu si většinou vystačíte se stylem "určení hloubky - plavání - vyplavání na hladinu". Pokud je potřeba nějaké složitější proplavání chodbou, není zpravidla tak dlouhá, aby se to nedalo vydržet se vzduchem.
  • skok do vody
    Po obyčejném skoku do vody Lara sama vyplave na hladinu (podržením SHIFT to můžete zrušit). Pokud potřebujete trochu 'akčnější' potopení, musíte ihned po stisku klávesy skoku ještě stisknout SHIFT, aby Lara skočila šipku. Následně můžete SHIFT držet a pokračovat tak v potápění.
    Pozor na to, abyste místo skoku neprovedli kotoul! Také se nepokoušejte (podle některých chytrých rad na internetu) pomocí šipky prodloužit skok přes propast - nefunguje to.
  • akční animace
    Tomb Raider Legend představil nový druh animací. TRA je zachovává. Během herní animace se krátce vedle Lary objeví ikona šipky. V tomto okamžiku musíte stisknout příslušnou směrovou klávesu. Pokud se Vám to nepovede, animace končí smrtí a musíte celou animaci shlédnout znovu. Doporučuji ale shlédnout i tyhle 'tragické' alternativy, protože jsou někdy dost zajímavé (a kdyby se Vám vše povedlo na první pokus, byly by zbytečné). V návodu budu potřebné šipky uvádět kurzívou. Pozor: šipku nesmíte zmáčknout dříve, než se objeví příslušná ikonka!
  • akrobatická salta
    Pokud uděláte s Larou salto (šipka + SHIFT) a budete dále držet příslušnou šipku a mačkat SHIFT, Lara předvede zajímavou akrobatickou sestavu. Druhé alternativy dosáhnete, pokud po druhém saltu budete místo SHIFT mačkat skok. Praktické použití ale asi nemá.

You May Also Like

0 comments